Do západních Čech vstoupil lední hokej poměrně pozdě - v lednu 1929. Odbor ledního hokeje vznikl při Viktorii Plzeň. Průkopníky ledního hokeje v Plzni byla jména jako Průcha, Šalda, Binder, Diviš, Čechura. Do roku 1949 hrál klub pod jménem Sokol Plzeň IV I. A třídu a tehdejší borci Plochý, Vorláb, Liškové, Švajner, Nekola, jsou už známější. V roce 1949 vstupuje ZSJ Škoda do oblastní soutěže a tím dochází k výraznému mezníku pro plzeňský hokej.
Na bývalém Dobytčím trhu je 11.2.1950 zápasem s Prešovem otevřen zimní stadion s umělou ledovou plochou. Jen krůček pak chyběl k postupu do ligy. Ten se podařil roku1951. Mezi aktéry nacházíme např. tato jména: Vybíral, Trhlík, Šmat, Havlíček, Petr, Krauz, Radič, Brand, Šašek a další hráči (Vinš, Kletečka, Václav, Kuba, Jonák, Pavlíček, Jedlička, Jonák) a s nimi nové úspěchy. Ten nejvýraznější se stal v sezóně 1956-57 v podobě 3. místa a startu reprezentantů Sventeka, Vinše, Václava a Šaška na MS v Moskvě.
Cesta vzhůru byla nastartována a další dvě sezóny do Plzně přinesly dvě druhá místa, v této době dres se lvíčkem oblékali také např. Haber, Šmat, Schwach, Táflík, Štogr a další. Zákonitý útlum, který následoval, vyvrcholil sestupem v roce 1966. Dlouhá tři léta poté probíhala nejen přestavba mužstva, ale i stadionu. 13. března 1969 vítá Plzeň znovu I.ligu - už pod střechou. O úspěch se snaží též nová generace hokejistů z Jihlavy.
Také z dalších míst se vracejí odchovanci jako Hovora, Trachta, Bednář, Neubauer, Huml, Jonák a s nimi přicházejí další z plzeňské líhně - např. Ebermann, Kajkl a Sýkora. Po dvou letech sice příchází poměrně zbytečný sestup, ale rok nato je liga opět v Plzni, a to nadlouho.
Do roku 1978 brázdí plzeňský koráb ligovou hladinu se střídavými úspěchy. Pád přichází až po prohře v památném zápasu s Trenčínem v Brně, kdy rozhodlo po nastavení až 17. tresné střílení. Po návratu za rok se tým HC Škoda Plzeň drží v lize až do současnosti.