Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

Colorado AvalancheTeam Colorado AvalancheColorado Avalanche

 

 

 

NHL je v Coloradu přítomna již podruhé. Na rozdíl od sezóny 1976-77, kdy Colorado podědilo průměrný tým Kansas City Scouts, přilákala oblast Skalistých hor tentokrát Quebec Nordiques, jehož majitelé měli pocit, že v Kanadě nemohou finanční břemeno dále snášet. Prezident Nordiques Marcel Aubut a skupina majitelů klubu v roce 1995 prodali licenci zábavní společnosti COMSAT v čele Charliem Lyonsem a ten NHL znovu přivedl do Colorada, kde žádný ligový klub v té době nebyl. Dřívější klub Rockies se odstěhoval a v roce 1982 přejmenoval na New Jersey Devils.

  Dokud byli Rockies v Coloradu, nedostali se, kromě jednoho ligového ročníku, v žádné sezóně do play off. Avalanche přišli z kanadského Quebecu a už jejich první sezóna znamenala úspěch, o kterém v hlavním městě největší kanadské provincie jen snili. Tím úspěchem se stal pochopitelně zisk Stanley Cupu. Tým, který tak dlouho a pracně v Quebecu budovali, se tedy konečně radoval z nejcennější klubové trofeje světa až v Coloradu.

  Pohár přinesl slávu trenéru Marcu Crawfordovi, který spoléhal především na stobodové útočníky Joea Sakica a švédského reprezentanta Petera Forsberga, omládlého Rusa Valerije Kamenského, dříče Claudea Lemieuxe, obránce Sandise Ozolinše a Adama Footea a brankáře Patricka Roye. Avalanche tuto vítěznou kostru mužstva v následujících letech měnili jenom pozvolna a za každého kvalitního hokejistu vždy rychle přišla adekvátní náhrada. Přesto Avs další Stanley Cup získali až za dlouhých pět let.

  V roce 1997 Laviny vypadly ve finále konference s Detroitem, o rok později dokonce překvapivě hned v prvním kole s Edmontonem. V ročníku 1998-99 se Colorado opět uvedlo skvělými výkony a v play off ho musel v semifinále zastavit znovu až pozdější vítěz Stanley Cupu - Dallas Stars. V týmu se v té době objevily nové talenty - nejlepší nováček sezóny Chris Drury a Čech Milan Hejduk, oba skvělí útočníci. I proto klub nadále patřil mezi horké favority na Stanley Cup, což se také plně potvrdilo v sezóně 1999-2000. Avalanche i přes velké zdravotní problémy Petera Forsberga, zato posíleni o veterána Raymonda Bourquea, vyhráli svou divizi a dokráčeli znovu až do finále konference. A tam je opět, v napínavé sedmizápasové bitvě, vyřadili Dallas Stars.

  Nešťastní Avs, kteří tedy třikrát za poslední čtyři roky zůstali jediný krůček od velkého finále, ovšem přes nepřízeň osudu nerezignovali. V ročníku 2000-01 získali z Los Angeles dalšího vynikající hráče, obránce Roba Blakea, se 118 body vyhráli základní část NHL a vedeni kapitánem Joem Sakicem, hrajícím v životní formě, vyrazili na další zteč Stanley Cupu. Sakic tento rok mimochodem získal Hart Trophy, Lester B. Pearson Award, Lady Byng Trophy a dlouho útočil i na Art Ross Trophy.

  Na cestě za svým druhým Pohárem vyřadily Laviny nejprve nadšeně bojující Vancouver, kterému moc a moc scházel zraněný kapitán Markus Näslund. Ve druhém kole Avalanche až v sedmém střetnutí zdolali houževnaté Krále z Los Angeles, byť za to zaplatili ztrátou Petera Forsberga. Ve finále konference poté Colorado nečekalo prokletí z Dallasu, nýbrž St. Louis Blues. Na ty Avs vyzráli poměrně snadno v pěti utkáních a parta kolem Sakica, Bourquea, Roye, Footea, Hejduka, Druryho, Blakea či Alexe Tanguaye už měla před sebou posledního soupeře. Tím byli majitelé Stanley Cupu z roku 2000, mimořádně silní New Jersey Devils. Výsledkem byla vyrovnaná sedmizápasová série, na jejímž konci se slavný Raymond Bourque, trojnásobný majitel Conn Smythe Trophy Patrick Roy a s nimi celý Denver radovali z historicky druhého Poháru pro Laviny.

  Protože vedení Avs dokázalo téměř zázrak a do nové sezóny udrželo prakticky celý tým pohromadě (znovu se upsali Roy, Blake, Sakic), muselo se s nimi počítat jako s jedním z nejvážnějších kandidátů na zisk Stanley Cupu 2002. Nic na tom neubral ani fakt, že Bourque ukončil kariéru a Forsberg se rozhodl pro její přerušení ze zdravotních důvodů. Zatímco v obraně i v útoku Colorada to v průběhu sezóny občas skřípalo, brankář Roy držel mužstvo nad vodou. Pro vyřazovací boje byl k dispozici i znovuzrozený Forsberg a především díky jeho famóznímu mistrovství postoupili hokejisté Avalanche jak přes Los Angeles Kings, tak San Jose Sharks. Dech jim došel až v semifinále, kde se museli sklonit před silou a uměním hráčů Detroit Red Wings.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář